Jedno zo známych slov vyjadruje starú múdru pravdu, že „každá doba prináša svoje“. O tom, aká je naša doba, čo chce a čo od každého vyžaduje, môžeme počuť od politikov, ktorí reprezentujú náš štát. A čítať množstvo článkov na sociálnych sieťach a v kinách. Dnes sú to slová z celej bohatej slovnej zásoby, ktoré sa prenášajú alebo píšu na základe mnohých pohnútok – od vznešených až po militantné, egoistické a zákerné. Jednotný, ideologizovaný a presne strážený slovník totalitnej doby sa v úvodzovkách zmenil s otvorenou slobodou reči.
Život nám dennodenne ukazuje, že sa niekedy len staráme o obsah mnohých vážnych slov. Niektorí sa ich príliš boja, iní sa im príliš vyhýbajú, aj keď im v tom nebránia ani úrady. Mnohé vážne slová chápeme vedome, podvedome, nevedomky, programovo, alebo aj pragmaticky. Niektoré slová nás nútia do pohybu v dobrom, alebo v zlom. Niet sa potom čudovať, že máme nepochopiteľných problémov, aj na vyšších, vládnych úrovniach.
Pýtajme sa sami seba zodpovedne, čo si žiada naša doba? Ako je možné, že po eufórii spoločného nadšenia v roku 1989 sme stále v zložitej situácii, presviedčajúc sa tak, že aj naši vládni predstavitelia nám iba klamú. Preto dnešná doba žiada, aby sme sa znovu učili hľadať obsah slov a aby sme sa učili odvážne vyjadrovať. Verejné veci aj javy nazývame pravými menami s plnou osobnou zodpovednosťou za ich dôsledky.
Je to veľmi ťažká cesta učenia, štúdia, vlastného pochopenia, sebavzdelávania a sebavzdelávania druhých. Je to zodpovednosť všetkých, ktorí vzdelávajú (rodič, učiteľ, vychovávateľ, policajt…). A týmto sa dostávame na prah vzdelávania a výchovy. Musíme sa pýtať: Čo je vzdelávanie a výchova? A čo je ich cieľom? Kto je zodpovedný za našu výchovu a vzdelávanie?
V základných a stredných školách v tejto chvíli môžeme zrealizovať jediné: uvoľniť štúdium a dôkladne sledovať, ako sa táto voľnosť využíva. Budeme podporovať učiteľov, ktorí si budú rozširovať vzdelanie a vkladať do edukačného procesu svoju osobnosť.
Mnohé ideály ľudí zostali nenaplnené, prejavujú sa pochybnosti, niekedy z nepochopenia, alebo aj politicky motivovaných sociálnych demagógii. U ľudí je to spôsobené zvyšovaním cien v medzných podmienkach a mimo okruhu sociálnej pomoci, so všetkými dôsledkami všeobecnej liberalizácie cien a neistotou budúcnosti zamestnania. Dnes jediná istota je, žiaľ, iba neistota. Existuje veľa ľudí, ktorí by radi vyjadrili svoj názor a odvážne a zrozumiteľne rozprávali. A nielen byť ticho!
Každá doba si pýta svoje. Dnes si doba žiada vyjadrenie o slovách, myšlienkach, činoch a ich vzťahoch. Vyjadríme ich starými slovami Senecu, ktorý povedal: „Nech je to našim najväčším predsavzatím: Myslíte si to, čo hovoríte, a hovorte to, čo si myslíte, aby sa slová zhodovali s životom“.
Dnešná doba si žiada splnenie tohto predsavzatia. Je to naša a len naša zodpovednosť, priama osobná zodpovednosť každého z nás.
O autorovi
Mgr. Branislav Ladický bol od 6 mesiacov umiestnený do dojčenského ústavu v Púchove a vo veku 3 rokov začlenený do rodinnej výchovy v Detskom mestečku v Trenčíne (detský domov rodinného typu). V roku 2013 napísal knižnú publikáciu z prostredia Detského mestečka – RODINNÉ PRÍBEHY BEZ RODÍN k 40. výročiu založenia Detského mestečka. V 27 roku života sa mu podarilo zorganizovať stretávku a konferenciu bývalých odchovancov, zamestnancov, priaznivcov a zakladateľov tradičnej rodinnej výchovy v Detskom mestečku. V roku 2016 dával podnet na vyhlásenie areálu Detského mestečka za Národnú kultúrnu pamiatku SR (Detské mestečko s 36 budovami a 11,6 Ha pozemkom bolo dňa 08.11.2017 vyhlásené za NKP SR) . Následne založil občianske združenie OZ Naša rodina, ktoré občanov, odborníkov a politikov mediálne informuje o stave náhradnej starostlivosti detí a mládeže na Slovensku. Publikoval odborné články v odborných časopisoch MLÁDEŽ A SPOLOČNOSŤ, PREVENCIA A VUDPaP SR. Je aktívnym členom FICE na Slovensku. V roku 2017 bol spoluautorom monografie NÁVRAT PEDAGOGIKY DO DETSKÝCH DOMOVOV. V roku 2020 grafický upravil a prepísal knihu PhDr. Vladimíra Vachalíka, CSc. s názvom ELIMINOVANIE DELIKTVENTNÝCH FORIEM SPRÁVANIA MLADISTVÝCH. Momentálne pracujem ako stredoškolský pedagóg.
email: ladicky.b@gmail.com https://www.databazeknih.cz/zivotopis/branislav-ladicky-143454
Celá debata | RSS tejto debaty